Parinti Pentru Copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Raport Anglia

In jos

Raport Anglia Empty Raport Anglia

Mesaj  GaneaOvidiu Joi Dec 22, 2011 8:31 am

Raport Anglia 98149491797068025194
Asociatia „Parinti pentru copii”
din Campia Turzii
str.Noua, nr.8
Presedinte:Pop Iuliana
Coord.proiect prof. Bozbici Corina
Tel:0740162896
corinafurdui@yahoo.com

Raport de mobilitate

În perioada 25-28 noiembrie 2011 s-a desfăşurat prima reuniune a proiectului Grundtvig, “Training Special Needs Children's Parents and Teachers for Refreshment (TPT)”, implementat de „Asociaţia Părinţi pentru copii” din Câmpia Turzii, la Centrul Cordomus din Walmer, Deal-Marea Britanie.
La această mobilitate au participat 21 persoane de la următoarele instituţii partenere:
• Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü-Turcia, Ankara-2 persoane
• Panevėžio specialiojo ugdymo centras-Lituania, Panevezys -2 persoane
• Spitalul de Psihiatrie ' Dr. Gheorghe Preda' -Romania, Sibiu-2 persoane
• Interdisciplinary Network for Special & Intercultural Education, INCLUDE-Grecia-Thessaloniki -2 persoane
• Coventry, Solihull and Warwickshire Partnership Ltd –Marea Britanie, Coventry-2 persoane
• Cordomus -Marea Britanie -Walmer, Deal -6 persoane
• Asociaţia ”Părinţi pentru copii”- Romania, Câmpia Turzii – 2 persoane
• Más Fogyatékos Gyermekekért Alapítvány –Ungaria,Székesfehérvár- 3 persoane
Acest proiect este finanţat din programul “Lifelong Learning” al Comisiei Europene Programul Grundtvig - Parteneriate de Învăţare.
Proiectul TPT (Cursuri pentru părinţi şi cadre didactice) vine în spijinul părinţilor şi cadrelor didactice, în munca cu elevii cu nevoi speciale. În acest sens, acest proiect oferă workshop-uri speciale în comunicare şi cooperare, strategii şi sfaturi, va pune la dispoziţie legislaţia referitoare la drepturile sociale, exemple de bună practică dezvoltate până acum.
Cooperarea, schimbul de experinţă şi bune practici între diferite ţări europene, cu perspective şi roluri diferite vor duce la o conştientizare comună faţă de problemele educaţiei speciale.
În prima zi a reuniunii de proiect am avut un moment de cunoaştere reciprocă a participanţilor din cele 8 instituţii partenere, precum şi a organizaţiilor sau instituţiilor pe care le reprezentau. Aşadar fiecare coordonator de proiect a prezentat, într-un format ppt, specificul instituţiei din care provine cu accent pe activitatea desfăşurată.
A doua zi de reuniune a demarat cu o intâlnire la “Future Creative Centre, Deal, Kent” unde au fost 3 sesiuni plenare de lucru, de organizare a activităţilor pentru cei doi ani de proiect. Deoarece doi parteneri din Slovacia şi Bulgaria nu au primit finanţarea pentru acest proiect am preluat şi sarcinile şi atribuţiile acestora, am stabilit cu exactitate ordinea şi data următoarelor mobilităţi. De asemenea am stabilit produsele finale ale proiectului: site, broşură, filmuleţ- urmând ca la mobilitatea din Lituania (martie, 2012) să detaliem conţinutul acestora, după o structură prestabilită.
De asemenea, am vizitat “Târgul de handicrafturi” realizat de Centrul Cordomus-heart and home”, un târg cu vânzare în scopuri umanitare.
Reuniunea de proiect s-a încheiat cu o seară de socializare şi cu convingerea că relaţiile bune care s-au legat între participanţi vor contribui la finalizarea cu success a proiectului.



Coordonator proiect, prof.Bozbici Corina


Preşedinte,.
Asociaţia „Părinţi pentru copii”
Pop Iuliana
GaneaOvidiu
GaneaOvidiu
Administrator
Administrator

Mesaje : 17
Data de inscriere : 15/12/2011
Varsta : 27
Localizare : Campia-Turzii

https://parintipentrucopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum