Parinti Pentru Copii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Activitati

In jos

Activitati     Empty Activitati

Mesaj  GaneaOvidiu Mier Ian 04, 2012 1:36 am


Etapa de pregătire:
1.aSesiune de informare asupra programului Tia şi a proiectului
a.Aici am vizualizat filmuleţul Tinact de prezentare, ne-am familiarizat cu site-ul Tinact, cu priorităţile programului, cu acţiunile, cu şi posibilele idei de pus în practică.
b.Prin aplicarea tehnicilor creative, am găsit ideea, am găsit resursele umane şi am început să scriem proiectul în formularul de candidatură, respectând cerinţele Programului Tineret în Acţiune.Astfel am dorit să-şi formeze şi abilităţile de scriere a unui proiect.
c.Am avut sesiuni comune de lucru, ţinute în cadrul Casei de Cultură “Ionel Floaşiu” dar şi-n Liceul Teoretic Pavel Dan, în sala media, cand am avut nevoie de internet şi TIC.De asemenea am colaborat prin e-mail şi messanger de foarte multe ori, pentru completarea ideilor demarcate în sesiunile comune de lucru.
d.Am scris şi pregătit ghidul pentru distribuirea lui la elevi şi instructor, cu privire la activităţile fotografice extraşcolare.
e.Am stabilit programul de activităţi împreună cu tinerii implicaţi
f.Am stabilit regulile de grup pentru întregul program
g.Am organizat spaţiul de lucru împreună.

Etapa de implementare
2.Sesiuni de formare a competenţelor şi abilităţilor fotografice şi antreprenoriale
Aceste sesiuni de formare se vor realiza prin întâlniri cu tinerii, o dată la două săptămâni.
a.Folosirea de bază a unui aparat foto ( decembrie 2011)
b. Răsărituri / apusuri de soare (decembrie 2011)
c. Obiecte de artă (decembrie 2011)
d. Mâncare, glorioasă mâncare (ianuarie 2012)
e. Portrete şi expresii faciale (ianuarie 2012)
f. Familie şi prieteni (ianuarie 2012)
g. Oameni şi slujbe / muncă (februarie 2012)
h. Copii la joacă (februarie 2012)
i. Arhitectură locală (februarie 2012)
î. Folclor şi tradiţii (martie 2012)
j. Este viaţa mea! (martie 2012)
k. Realizarea materialelor grafice pentru prezentarea fotografiei (martie 2012)

3.Workshop-uri pentru pregătirea materialelor promoţionale: vederi, calendare, broşuri, web-site
a.Design-ul unei broşuri (aprilie 2012)
b. Realizarea unui website (aprilie 2012)
c. Vederi ale oraşului nostru (aprilie 2012)
d. Calendar pentru 2013 (concurs pentru tineri) (aprilie 2012)
e. Jurnale video şi prezentări –tinerii pregătesc portofoliul final pentru expoziţii (mai 2012)

4.Expoziţii cu materialele promoţionale ale comunităţii noastre
a.O expoziţie locală cu fotografiile tinerilor , la Casa de Cultură Ionel Floaşiu (mai 2012)
b. O expozitie cu fotografiile tinerilor- în Cluj-Napoca (iunie 2012)

Etapa de finalizare
5.Evaluarea proiectului
Pe site-ul priectului va fi un jurnal de impresii ale tinerilor iniţiatori
Vor fi aplicate tinerilor scale de evaluare, privind satisfacţia rezultatelor muncii lor în cadrul proiectului (ianuarie şi iunie 2012)
Proiectul va fi monitorizat lunar de responsabilul de proiect,d-na Bozbici Corina, împreună cu tinerii şi îndrumătorii, prin activităţi de debrifing, în urma cărora identificăm eventualele probleme şi soluţiile de mediere a acestora.Această monitorizare ne ajută să remediem din mers eventualele obstacole.
Rezultatele evaluărilor şi a monitorizărilor le vor fi aduse la cunoştinţă tinerilor şi îndrumătorilor şi vor fi utile în raportările finale.
• Tinerii îşi vor evalua munca unul celuilat
• Tinerii vor compara fotografiile lor cu fotografiile altor artişti.
• Tinerii vor selecta o fotografie care reprezintă cea mai buna lucrare şi vor descrie ca argument motivele pentru care a fost aleasa.
• Tinerii vor utiliza photoshop şi vor pune cea mai buna lucrare în web-site-ul proiectului, acompaniata de autobiografie şi mesajul personal.
• Tinerii vor selecta cele mai bune fotografii, care vor constitui calendarul pe anul 2013
• Chestionar privind satisfacţia şi sugestiile pentru îmbunătăţirea activităţilor proiectului

GaneaOvidiu
GaneaOvidiu
Administrator
Administrator

Mesaje : 17
Data de inscriere : 15/12/2011
Varsta : 27
Localizare : Campia-Turzii

https://parintipentrucopii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum